یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱
خانه / بخش ادبی فارسی / معرفی کتاب “ریش‌های خوش‌بو”/ عباس نوروزی

معرفی کتاب “ریش‌های خوش‌بو”/ عباس نوروزی

در روزگاری که رنگ خاکستری آن تداعی کننده‌ی نئوبربرسیم است. دنیای داستانم را بر خاکستر مکتب دادائیسم بنا نهادم تا رشد کند. مکتبی که در طول جنگ جهانی اول به وجود آمد و بی‌شباهت به حال و هوای امروز دنیا نیست. به تعبیری می‌توانم بگویم با این اثر به دنبال آفرینش مکتب “پست دادائیستی” هستم.

داستان شامل پنج شخصیت اصلی، دو زن و سه مرد است که در روایتی با زمان شکسته دارای همپوشانی داستانی می‌باشند. این داستان با خصلتی انکارگرایانه بسیاری از دستاوردهای تاریخی و زندگی سنتی و مدرن را در تمام ابعاد حتی در خصوصی‌ترین لحظات فردی به چالش می‌کشاند و گاهی با طنزی تلخ به سخره می‌گیرد. به گفته دوستان صاحب نظری که اثر را قبل از انتشار خوانده‌اند: «این کتاب در نگاه اول شبیه بسیاری از کتاب‌هاست ولی با عمیق شدن در آن شبیه هیچ کتابی نیست.» روایت و محتوایش بسیار متفاوت با کتاب‌های خارجی و ایرانی است که در حال حاضر مورد توجه عموم مردم قرار دارد. روایتی منحصر به فرد که برگرفته از سال‌ها مطالعه علمی‌و غیر علمیم می‌باشد که در رهگذر عمر از زاویه دید هنری خودم سیقل خورده است.

برای افرادی که با این نوع کار آشنایی ندارند، شاید در دنیای نامتعارف داستان دچار سر‌در‌گمی‌شوند. بهتر است بدانند که: در میان مکتب‌های افراطی سال‌های ۱۹۲۰ دادائیسم در هنر شکل گرفت. گرایش “دادا” محصول فشار‌ها و تکان‌های روانی ناشی از جنگ جهانی اول، گرایش ضد هنر و انکارگرایانه (نیهیلیستی) بود. هنرمندان دنباله رو این حرکت همه ارزش‌های عصر خود را به مسخره می‌گرفتند و معتقد بودند که تمدن معاصر آنها تمدنی دیوانه و بی‌منطق است. از آن‌جا که مبنای کار “دادائیست”ها انکارگرایی بود، تفسیر و فهم آثار ایشان دشوار است.

دادائیسم نوعی ضد هنر و انقلابی برای تغییر و ساختار‌شکنی مفاهیم هنری است. دادائیسم مجموعه‌‌ای معنادار از هنر ابزورد (پوچ گرایی)، نیهلیسم، ضدیت با عقل، کلیشه‌شکنی، تاکید بر شانس و تصادف و ضدیت با اصول شناخته شده هنر است. دادائیست‌ها همه‌چیز را مسخره می‌کردند، حتی خودشان را…

اگر چه عقاید و رفتار دادائیست‌ها مبتنی بر ویرانگری و نقض همه امور عقلانی و قوانین اجتماعی بود، اما در پس این ویرانگری، آنها در پی خلق دنیایی زیبا و عاری از جنگ و نفرت بودند. به عقیده آنها هنرمند باید در پی خلاقیت باشد و این خلاقیت را در وجود خود جستجو کند. سنت‌های گذشته نباید ذوق و قریحه هنرمند را محدود سازد.

هدف بیشتر نویسنده‌ها به اشتراک گذاشتن دانسته‌هایشان با دیگران است. طبق تصمیمی‌خود خواسته نسخه دیجیتال اثر را رایگان در فضای مجازی منتشر کردم تا هدیه‌ای از سوی من به علاقه‌مندان ادبیات باشد. خوشبختانه اثر در همین مدت کوتاه مورد توجه بسیاری قرار گرفت و از طریق کانال ارتباطی که در کتاب موجود است نظرات مثبت و منفی خود را به من منتقل کردند که در این بین یکی از پیام‌ها برایم جالب بود با مظمون “آنقدر در فضای داستان غرق شدم که ترسیدم جلوتر بروم زیرا دنیای داستان متفاوت با حقایق اطرافم و سرشار از پستی و خیانت است، مرا می‌ترساند و من به دنبال آرامش هستم و خواندن را ادامه نمی‌دهم…”

با تمام این تفاسیر امید است رمان مقبول خاطر خوانندگان عزیز قرار گیرد و با تورقی در آن، اندکی از دنیای اطراف برای دوستان آگاه، روشن‌تر شود.

 

عباس نوروزی

برای دانلود نسخه‌ی رایگان کتاب، وارد کانال تلگرامی‌سایت آماژه شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 2 =

قالب وردپرس پوسته وردپرس ..